Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

John Holsinger: 1,37 miliónu dolarů za 7 let


Úspěšných obchodníků chodí po světě bezesporu více, než bychom se kdy mohli domnívat. Přesto, pokud bychom se chtěli o nějakém dozvědět trochu více, bylo by to zřejmě jako hledání jehly v kupce sena. Veřejně známých úspěšných obchodníků je skutečně pouhá hrstka - jeden z nich je například Američan John Holsinger.

Johna Holsingera byste v davu jenom stěží identifikovali jako úspěšného komoditního spekulanta. Přesto tento 48letý nenápadný muž, původním povoláním účetní, dokázal vydělat komoditními spekulacemi 1,37 miliónu za 7 let a mimo jiné v roce 2002 i zvítězit v prestižním šampionátu „World Cup Championship of Futures trading“.

Začátky

Johnovy začátky byly velmi podobné většině obchodníků. Jeho počáteční pokusy s komoditami byly doprovázeny řadou nezdarů, které byly o to bolestnější, že John se svým platem průměrného účetního nepatřil zrovna k těm, kteří by si mohli dovolit své peníze ztrácet. Přesto se John nevzdával a rozhodnul se ve svém komoditním obchodování uspět za každou cenu.
Největší slabinu viděl John ve skutečnosti, že - jak sám prohlašuje - „nejsem moc chytrý, ba spíše naopak.“ Byla zde velká touha uspět, občas však touha nestačí a možnost postavit si vlastní obchodní systém shledal John velmi brzy poměrně časově náročnou a složitou. Jelikož John hledal rychlé řešení, nakonec se nechal „zlákat“ na inzerát prodávající již hotový obchodní systém pro trh S&P, systém za nemalé peníze koupil a začal obchodovat. Obchodní výsledky však nebyly vůbec vábivé - ba dokonce, dle Johnových slov „výsledky byly katastrofální. Kdybych nepřestal se systémem okamžitě obchodovat, přišel bych brzy o všechno.“
John se však nenechal odradit a rozhodl se pro další krok: nákup a pečlivé testování celé řady dalších systémů.

Uzavřený kruh

Ani další obchodní systémy však nepřinesly Johnovi vytoužené zadostiučinění. John strávil nejprve celé měsíce jejich pečlivým výběrem. Setkával se osobně s autory nejrůznějších obchodních systémů, kladl jim veškeré představitelné i nepředstavitelné otázky a postupně získával zúžený výběr pouze několika systémů, které se nakonec rozhodnul koupit a nadále testovat v rámci papírového tréningu.
Následovaly další měsíce, kdy John den po dni zaznamenával papírové výsledky a týden po týdnu pak své výsledky procházel, aby se ve finále mohl rozhodnout pouze pro jeden jediný ze všech testovaných systémů. Celý proces trval Johnovi několik měsíců, nakonec však přišel vytoužený den D: John držel v ruce systém, o jehož úspěšnosti byl skálopevně přesvědčený a se kterým se rozhodl začít obchodovat naostro.
Jak se však říká, dělat papírové zisky je velmi snadné, tvořit zisky v reálu je něco zcela jiného. Johnovo obchodování začalo opět nepříliš valně. John pocítil hned v začátku celou sérii ztrát, která ho opět doslova srazila na kolena. John byl přesvědčený, že opět zvolil špatný systém. Opět se tedy vrátil na papír, opět otestoval jiný systém, opět s ním začal obchodovat a opět ztrácel peníze. Toto se opakoval několik dalších let.

Průlom přichází

Jak říká Johny nyní již z pohledu úspěšného obchodníka - „neučil jsem se zrovna nejrychleji“. Přesto však průlom jednoho dne přišel - zcela nečekaně. Bylo to v momentě, kdy další obchodní systém začal nadělovat další ztráty - tentokrát však John svůj systém neopustil a i nadále s ním obchodoval! Co se stalo? Začaly přicházet první zisky! V tomto klíčovém okamžiku pak Johnovi došla pravda, která ho učinila ze ztrátového obchodníka profitujícím:

„Problém nebyl v systémech, ale ve mně!“

John sednul k počítači a v Excelu svého počítače projel výsledky všech systémů za 3 roky zpět. Den po dni, systém po systému - touto mravenčí prací zabral několik měsíců. K svému překvapení však zjistil, že všechny systémy během 3 let vykazovaly profity! Chyba tedy nebyla v systémech. Chyba byla v Johnovi, který přestal obchodovat vždy v momentě, kdy po sérii ztrátových obchodů měly začít přicházet obchody vítězné. A tak se John svých vítězných obchodů nikdy nedočkal a byl celé roky uzavřen v nekonečném kruhu ztrát.

John dnes

Na Johna tato lekce zapůsobila natolik, že téměř ze dne na den změnil svůj obchodní přístup. Všechny své draze nakoupené systémy znovu prověřil v Excelu s daty na 3 roky zpátky. Nakonec si vybral systém nejprofitabilnější a s tím začal obchodovat.
„Bylo to jako na samém začátku. Po několika letech jsem se vrátil ke svému prvnímu systému. Když jsem začal obchodovat, opět začaly mé obchody ztrátami. Tentokrát jsem však udělal něco, co nikdy neudělá 99 % obchodníků. Nepřestal jsem obchodovat - pokračoval jsem dál.“
A výsledek? Krom již zmíněného vítězství na komoditním šampionátu 40 000 dolarů proměněných do 1,37 miliónu za 7 let. Pokud vás zajímají konkrétní čísla, zde jsou:


1996 Profit: ....................$83,434
1997 Profit:...................$479,386
1998 Profit:...................$330,988
1999 Loss:..................- $100,956
2000 Profit:...................$161,614
2001 Profit: ....................$77,921
2002 Profit:...................$248,299

John obchoduje primárně trh S&P a z toho i pocházejí jeho profity.

Závěrem

Důvod, proč jsme se zde rozhodli příběh Johna H. zveřejnit není pouze z důvodů "atraktivnosti" nebo "bulvárnosti". Zcela záměrně jsme vás chtěli s tímto příběhem seznámit ze dvou důvodů:
1. jak vidíte, nezáleží na vzdělání - i člověk, který se může považovat za "ne příliš chytrého" má šanci v komoditním obchodování uspět; skutečně nezáleží na tom, kdo jste nebo co děláte. Šance mají v komoditách všichni stejné;
2. každý čtenář, převážně pak nováček, by si měl být schopen vzít z tohoto příběhu ponaučení, které inspirovalo i nás: není špatných systémů, je pouze špatných obchodníků. Jak vidíte, je to vždy obchodník, kdo nakonec rozhoduje o tom, zdali bude profitovat nebo nikoliv. Pokud máte systém, kterému věříte a který vám naděluje pozitivní výsledky, neopouštějte takový systém v době ztrát. Pamatujte si, že po ztrátách vždy přicházejí zisky - a to je to, o co nám jde především.

Pokud vás příběh Johna H. zaujal a něčím inspiroval, dejte vědět svůj názor i ostatním. Příspěvek do diskuse se speciálně založeným vláknem můžete vložit zde.

Zdroj: www.britishamerican.com


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 29.03.2005, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní systém

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.